A | B | C | D | E | F | G | H | CH | I | J | K | L | M | N | O | P | R | S | T | U | V | W | Z

Velká Británie - Londýn - Průvodce

Po Londýně se můžete dopravovat mnoha způsoby a vždy je to zábava: autobusem, metrem, vlakem.

Autobusy

Na kratší vzdálenost je nejvýhodnější pohybovat se autobusem. Existuje několik druhů autobusů, s nimiž se lze setkat, ale v centru narazíte nejčastěji na dvoupatrové autobusy tzv. doubledeckery. Z bezpečnostních důvodů jsou klasické doubledeckery nahrazovány novým typem. S těmi starými, do kterých se nastupovalo zadem, a jenž byli stále otevřené, je možné se ještě občas setkat na trase autobusu číslo 15, který jezdí mezi St. Paul´s Cathedral, Charing Cross a Oxfod Circus.

Do autobusů se nastupuje vždy předními dveřmi, musíte řidiči ukázat platný lístek, nebo si ho u něj zakoupit.

Zastávky v Londýně jsou dvojího typu. Buď je označena červeným symbolem na bílém poli a to znamená, že na ní musí řidič vždy zastavit, nebo je označená bílým symbolem na červeném poli, což znamená, že se jedná o zastávku na znamení. Znamení dáte řidiči zvonkem, jenž je umístěn na mnoha místech v autobuse.

Autobusy jezdí většinou od 6 od rána cca do půlnoci. Doprava v pozdějších hodinách už je složitější. Noční autobusy mají většinou až hodinový interval. Nejlepším místem, kde na noční autobus čekat je Trafalgar Square nebo St. Pauls Cathedral, jelikož jich zde staví několik.

Metro

- london underground, tube, subway

Londýnské metro je legendou samo o sobě. Jeho síť je spletena z 12 tras. Nejstarší trasa pochází již z roku 1863 a měla 6km a 7 stanic.

Doprava metrem je rozhodně nejrychlejší, ale vždy při sobě mějte jeho plánek. Na některých místech se kříží i tři a více tras. Orientace se může zdát složitá, ale informační tabule jsou dobře rozmístěny.

U některých tras dochází k rozdvojení (př. Northern line - černá, dělí se na zastávce Camden Town a Kennington), proto si vždy přečtěte digitální tabule visící nad perónem nebo nápis na přední straně metra.

Lístek do metra se kupuje ve vestibulu zastávky a pak se musí vložit do automatu, jenž jízdenku označí a pustí vás do metra. Nezapomeňte si lístek zase vzít zpět, budete ho potřebovat ještě při výstupu.

Dlouhé tunely spojující zastávky, nebo vedoucí k východům, jsou často obsazeny „zneuznalými umělci“, což dotváří zvláštní atmosféru londýnského metra. Každá trasa je jiná, čím starší, tím prostornější vlaky i zastávky, stejně tak stanice jsou různě graficky upravené.

Vlaky

Železniční síť, která spojuje centrum Londýna s jeho okrajovými částmi je rozhodně lepší volbou transportu na delší vzdálenosti než-li autobus. Pokud nebydlíte v centru, budou pro vás vlaky výhodnější - jsou rychlé a pohodlné, platí v nich stejné lístky jako v centru. Vlaky do jižní části Londýna začínají na Charing Cross nebo Victoria. Vlaky, co míří na západ, začínají na zastávce Paddington nebo Marylebone. Vlaky na sever začínají na Kingscross, Moorgate nebo Liverpool Street a na východ se nastupuje na stanicích Fenchurch, London Bridge a Charing Cross.

Docklands Light Railway (DLR)

Docklandská lehká železnice je síť několika moderních plně automatizovaných vlaků bez řidiče. Rozkládá se na severním břehu Temže. Nastoupit můžete u zastávek metra Tower Gateway (Distrikt a Circle line - zelená a žlutá) a Bank (Central, Northern…) a dopravit se třeba do zatím ne plně rozvinuté části Londýna Docklands k mrakodrapu Canary wharf nebo k železničnímu uzlu Lewisam.

Jízdenky

Ceny jízdenek se odvíjí od zóny, ve které se pohybujete, od času (před 9:30 jsou lístky výrazně dražší) a od toho, na kolik dnů jízdenku potřebujete. Zón je v Londýně celkem 9 a aktuální ceník je k nahlédnutí zde http://www.tfl.gov.uk/tickets/14416.aspx

Pokud bydlíte v centru města, bude pro vás nejvýhodnější zakoupit si tzv. oyster card pro 1. a 2. zónu. Ta platí na všechny druhy dopravy – autobus, metro, vlak. Jde o plastovou kartičku, na kterou si vložíte počáteční vklad £5 a poté ji používáte místo papírových lístků.

Jestli se budete chtít vydat na výlet za druhou zónu, kupte si samostatnou jízdenku od konce 2. zóny na vámi vybrané místo.

Pokud bydlíte například až ve 4. či 5. zóně tak zvažte, jestli by pro vás nebylo výhodnější kupovat si jednodenní jízdné, jenž platí pro všechny zóny a všechny druhy dopravy.

Jedna jízda autobusem na jakoukoliv vzdálenost stojí £2,30. V případě, že jste v Londýně na delší dobu a pohybujete se převážně autobusem, není špatné si také pořídit Oyster card. a pak si na ní můžete nahrát jakýkoliv typ jízdenky (jednodenní, týdenní apod.). V případě autobusů je to výhodné z toho důvodu, že vás pak jedna cesta autobusem vyjde na £1,35.

Užitečné adresy

www.heathrowexpress.com – doprava z letiště Heathrow do centra Londýna www.stanstedexpress.co.uk – doprava z letiště Stansted do centra Londýna
www.gatwickexpress.com – doprava z letiště Gatwick do centra Londýna
www.tfl.gov.uk/tfl/maps-home.shtml - mapy dopravních sítí po Londýně (metro, autobusy, vlaky, lodní doprava…)
http://www.tfl.gov.uk/modalpages/2625.aspx - stránky londýnského metra
http://journeyplanner.tfl.gov.uk/user/XSLT_TRIP_REQUEST2?language=en – na těchto stránkách si můžete vyhledat optimální dopravu (zadáte název výchozí stanice a cíl cesty a stránky vám navrhnou několik možností)

Doubledecker (nahrál: admin)
Doubledecker
Taxi (nahrál: admin)
Taxi
Doubledecker v noci (nahrál: admin)
Doubledecker v noci
V londýnském metru (nahrál: admin)
V londýnském metru
 (nahrál: lukáš tomášek)
DLR - PLNĚ AUTOMATIZOVANÝ VLAK (nahrál: JITKA RŮŽIČKOVÁ)
DLR - PLNĚ AUTOMATIZOVANÝ VLAK
VÝLETNÍ AUTOBUS (nahrál: JITKA RŮŽIČKOVÁ)
VÝLETNÍ AUTOBUS
TAXI (nahrál: JITKA RŮŽIČKOVÁ)
TAXI
OLD DOUBLEDECKER (nahrál: JITKA RŮŽIČKOVÁ)
OLD DOUBLEDECKER
RIKŠA - I TAK SE DÁ CESTOVAT (nahrál: JITKA RŮŽIČKOVÁ)
RIKŠA - I TAK SE DÁ CESTOVAT
CESTOVÁNÍ VLAKEM (nahrál: JITKA RŮŽIČKOVÁ)
CESTOVÁNÍ VLAKEM
CESTA LODÍ PO TEMŽI (nahrál: JITKA RŮŽIČKOVÁ)
CESTA LODÍ PO TEMŽI
NÁDRAŽÍ VICTORIA (nahrál: JITKA RŮŽIČKOVÁ)
NÁDRAŽÍ VICTORIA
VLAKY V LONDÝNĚ (nahrál: JITKA RŮŽIČKOVÁ)
VLAKY V LONDÝNĚ
STARÝ AUTOBUS (nahrál: JITKA RŮŽIČKOVÁ)
STARÝ AUTOBUS

Poslední editace textu: 19.3.2012 22:23
Další informace
REKLAMA

Články odjinud

Blesk pro ženy

5 odpovědí na to, proč se vám i přes zdravý jídelníček nedaří zhubnout
5 odpovědí na to, proč se vám i přes zdravý jídelníček nedaří zhubnout

Maminka.cz

Co by měli všichni milující rodiče naučit své děti? Nejen mýt ruce a čistit zuby!
Co by měli všichni milující rodiče naučit své děti? Nejen mýt ruce a čistit zuby!