A | B | C | D | E | F | G | H | CH | I | J | K | L | M | N | O | P | R | S | T | U | V | W | Z

Velká Británie - Cestopisy

Skotsko 2011 _ Rosslyn Chapel a tuleni - desátý den ve Skotsku_poslední

Poslední celý den ve Skotsku. Je hezky a skotský Bůh se na nás šklebí - po nás bude špica počasí. Nu což, vyrazili jsme tam, kde jsme se nejvíce zklamali, ale o tom pojednává cestopis, který je doplněn stejnojmenným albem

**ROSSLYN CHAPEL _ DEN DESÁTÝ / POSLEDNÍ**

V neděli 26. června si přispíme a kolem deváté hodiny vyrážíme směr Rosslyn Chapel. V neděli mají otevřeno až od 12:00 hodin. Protože dojíždíme na parkoviště již v 11:15 hodin, jdeme se podívat dolů na Rosslyn Castle. Je to z části soukromý zámek, ale na část se můžeme podívat. Zdržíme se asi 15 minut a vracíme se do fronty na vstup do Pavlem vychvalované Rosslynské kaple. Vystojíme frontu a předkládáme turistický pas. Nevěřícně však hledíme na pokladní, která nám sděluje, že pas u nich neplatí, že si musíme zakoupit normální vstupenku, bez ohledu na to, že Rosslyn Chapel je uvedena v seznamu památek, na které pas platí, a zároveň je i na letácích kaple uveden symbol skotských památek. Nechápeme to, ale také se nehádáme, předpokládali jsme, že to Pavel vyřeší, ale bohužel se svojí znalostí angličtiny to nevyřešil. Chceme tedy materiály v angličtině, přinejhorším v ruštině. Máme smůlu, nemají, ale hlavně že vydělávají na vstupném 7,70 £ za osobu.
Motáme se po vstupní expozici, která má asi 4 x 4 metry a lidi tam shání materiály, kupují suvenýry apod., je problém se odtud vymotat. Když vstoupíme do kaple, všudypřítomné oči nás ubezpečují, že budeme kontrolováni, zda nefotíme nebo nenatáčíme. Kdyby alespoň bylo co. Za pouhých 10 minut jsme venku totálně vytočení. Vyhodili jsme skoro 250 korun v podstatě za NIC. To byla jediná památka, která naprosto nezaujala, naprostý propadák. Většina návštěvníků sem zřejmě chodí především kvůli filmu „Šifra mistra Leonarda“, z něhož se zde natáčela závěrečná scéna. My jsme na kapli nic zajímavého nenašli, navíc ani zvenku se nadala pořádně zdokumentovat, budova byla celá zastavěná lešením. Naštvaní tedy odjíždíme zpátky. Pavel musí vrátit kolem čtvrté hodiny auto a ještě chceme někde něco nakoupit, tak se vracíme zpátky. Pavel se mě najednou ptá, jestli si nechci odlovit tu keš, co máme u cesty. Já jsem na ni zapomněl, ale mudla Pavel si vzpomněl. Vytáhl jsem tedy navigaci a začal hledat. Nejprve jsem šel na druhou stranu, a když se navigace uklidnila, vrátil jsem se a nabral správný směr. Vcelku bez problémů jsem keš odlovil a uložil zde oba travelbucky. Konečně. Pak pokračujeme po obchodech a nakupujeme pár drobností na dom, tedy na skutečný domášov. Pavel nás vysazuje ve městě a jede vyložit auto domů a pak ho vrátit. My se mezitím podíváme po Kirkclandské hajstrýt. Procházíme různé obchody a máme problémy se zavíračkou. Je to skutečně problém, protože tady všude odpoledne v neděli chcípl pes. Když se dostaneme do obchodní pasáže, nakupujeme si domů magnetického dudáka na ledničku. Pak si chceme koupit cédéčko, ale prodavačka chce opět pouze keš. Takže máme smůlu, nemá cenu čekat na Pavla, protože do zavíračky stejně nedorazí.
Několikrát projdeme hajstrýt a nakonec jdeme koupit Davidovi osušku, alespoň malou pozornost z dovolené. Máme hlad, a tak se snažíme najít něco, kde bychom se najedli a mohli platit kartou. Všechno je mínusové, buď se nám to nelíbí, nebo neberou karty. Nakonec Květa navrhne, že vyzkoušíme hospodu v kostele O´CONNEL´S. Já si objednávám pivo, Květa džus. K jídlu si dávám pizzu a Květa plněný brambor. Výjimečně celkem dobré jídlo, nabóchaní jsme až až. Pavlovi posíláme SMS, kde sedíme a kde nás má hledat. Když dorazí, nic si nedává a my se snažíme zaplatit, již poněkolikáté. Nic se ale neděje, nikdo si nás nevšímá. Pavel tedy valí za obsluhou, ta ho posílá k baru, ale jak vysvětlíme, co jsme měli a co chceme platit. nakonec se Pavel namíchne, a že tedy odcházíme. Já se jako trubka motám s doklady a kartou v ruce směrem k baru, Pavel s Květou k východu. Tedy spíš Pavel, Květa se také jaksi rozhoduje. Najednou se ke mně žene servírka s terminálem v ruce, a ta co nás obsluhovala, se žene s roztaženýma rukama proti Pavlovi a Květě. Nakonec se všechno vysvětlí a po zaplacení odcházíme z hospody. To by teda byla ostuda odejít z hospody bez zaplacení, za to to opravdu nestojí. Ale nakonec si o to skoro říkali.
Pavel vyhrožuje, že udělá k večeři haggis s tuřínem a bramborama. Tak nějak se kroutíme, ale Pavel že zbytek dojí. Čekáme na něho u Lídla, než nakoupí a dělíme se. S Květou se jdeme rozloučit za tuleňama a Pavel jde vařit. Tuleni jsou blíž a je jich tam moc. Což pak vidím já až na kameře. Asi za dvě hodinky se vracíme zpátky dom. Zatímco Pavel vaří, my balíme. Tak nějak se nám nechce, ale návrat do tepla a do práce je přece jenom přednější.

Pak Pavel nalije pivo, slopeme pivo, potom whisky, pak nás volá na jídlo. S nedůvěrou ochutnáváme, ale ono se to dá jíst. Ono je to i celkem jedlé, chuť to má mezi jelitem a jitrnicí. Tuřín taky není špatný, ale ten nemusím. Nakonec se krotíme, aby Pavlovi taky něco zbylo. Postupně dopíjíme whisky, ale ještě bych si dal. Tak mi Pavel nabízí whisky, kterou jim dává zaměstnavatel k vánocům. Je to whiska s fóglem na etiketě, no to je teda hnus. Polykám lok a obrací se mi kufr. Honem rychle si musím spravit chuť lokem whisky od Pavla. Končím, víc nemá cenu. Kolem půlnoci jdeme spát. Celou noc se s Květou převalujeme a nemůžeme usnout. Když se nám to konečně podaří, tak začne řvát ten pitomej budík na mobilu. No a tím to vlastně končí.

ROSSLYN Klidná vesnice Rosslyn leží 10 kilometrů jižně od středu Edinburghu. Přestože jinak jde o poměrně nezajímavou vesnici, Rosslyn je známý jako místo, kde se v Rosslyn Institute ležícím nedaleko uskutečnil první klon ovce na světě. Jde o proslulou Dolly, která se narodila v roce 1997. Další pozoruhodností je Rosslyn Castle a Rosslyn Chapel.

ROSSLYN CASTLE Hrad Rosslyn je částečně zničený zámek u obce Rosslyn v Midlothian ve Skotsku. Nachází se asi 9 km jižně od Edinburghu, na severním břehu Severního moře, jen několik set metrů od známé Rosslyn Chapel.
Zámek byl opevněn na počátku 14. století rodinou Sinclair - hrabat z Caithness a baronů z Rosslyn. Po zničení během války v roce 1544, byl zámek přestavěn na hrad. Tato část postavená na útesech Rosslyn Glen zůstala částečně obyvatelná dodnes. Hrad je přístupný přes vysoký kamenný most, který nahradil dřívější padací most. Hrad Rosslyn byl zrekonstruován v roce 1980 a nyní slouží jako rekreační zařízení.První hrad v Rosslyn byl postaven v roce 1330 pro Henry Sinclair, hraběte z Orkney, nebo St Clair, rodina byla Normanského původu a žila v zemi v Lothians od roku 1162. Hrad byl postaven na skalnatém ostrohu nedaleko místa bitvy u Rosslyn, kde Skoti v roce 1303 porazili Angličany. Na konci 14. nebo počátkem 15. století byla Jindřichovým synem Jindřichem – 2. hrabětem z Orkney postavena nová obdélníková, věž s kulatými rohy, která se zachovala v jihozápadním křídle. Na nádvoří byl přístup po padacím mostě přes umělý příkop na nádvoří v severní části. Hrad byl poškozen po požáru v roce 1452. Rosslyn však byl vážněji poškozen hrabětem z Hertford, který spálil hrad během války v roce 1544. Tvrz byla téměř zničena, a jeho jedna zbývající zřícená zeď je ještě dnes k vidění.
Hrad byl přestavěn na konci 16. století. Nové pětipodlažní východní křídlo bylo postaveno na skalnatém ostrohu a brána se strážnicí byla přestavěna, tentokrát s trvalým kamenným mostem. Horní část východního křídla byla rekonstruována v roce 1622 v renesančním slohu a včetně oken a dveří. Rosslyn Castle utrpěl znovu v roce 1650 od dělostřelectva generála Cromwella a generála Moncka. Ještě později byl hrad poškozen Reformním davem v roce 1688.
Do 18. století hrad a jeho budovy chátrají, i když část budov z východního křídla vždy zůstala obyvatelná. Od roku 1982 do roku 1988 bylo východní křídlo obnoveno architekty Simpsonem a Brownem. Současný majitel, hrabě z Rosslyn, potomek rodu Sinclairs, pronajímá zámek jako rekreační zařízení přes Landmark Trust. Hrad je zařazenv Ancient Monument v kategorii chráněných budov.

ROSSLYN CHAPEL

Kaple Rosslyn, která se nachází poblíž skotského Edinburghu je jedno z nejposvátnějších míst Skotska. Jde o záhadnou, bohatě zdobenou pozdně gotickou kapli.
Z původně zamýšleného kolejního kostela zasvěceného svatému Matoušovi byl nakonec postaven jen kůr, Lady Chapel a část transeptu. Byla postavena ve vrcholném gotickém slohu v roce 1446 Sirem Williamem St Clairem, třetím a posledním knížetem Orkney. Stavba byla přerušena nedlouho po smrti zakladatele v roce 1484 a jedinou pozdější přístavbou je sakristie, pocházející z doby o 400 let pozdější. Po dlouhé době, kdy stavba chátrala, byla počátkem 21. století zahájena rozsáhlá rekonstrukce. Kaple byla provizorně zastřešena, aby mohlo dojít k vysušení vodou nasáklé konstrukce střechy a stěn a byly zahájeny další podstatné opravy.
Zvenku kapli zdobí řada věžiček, chrličů a opěrných zdí, zatímco uvnitř na první pohled zaujme plastika s motivy rostlin, mezi nimiž najdeme velmi detailní vyobrazení více než deseti druhů. Jsou zde kaktusy a kukuřice, což zcela jasně svědčí o tom, že zakladatelův dědeček, princ Henry z Orkney, který byl odvážný mořeplavec, skutečně vstoupil na americkou půdu o celých 100 let dříve než Kolumbus. Bohaté figurální zdobení vysloužilo Rosslynu přezdívku kamenná bible, přestože postavy jsou pojaty spíše alegoricky. Najdeme zde Tanec smrti, Sedm milosrdných skutků a Sedm smrtelných hříchů. Interiér je plný biblických scén, včetně pádu člověka, vyhnání z ráje, narození Krista, ukřižování a vzkříšení. Nejzdobenější a zároveň nejzajímavější je Aprentice Pillar stojící v jihovýchodní části Lady Chapel. Podle legendy sloup vyzdobil učeň během nepřítomnosti svého mistra. Ten jej pak v záchvatu žárlivosti za jeho dílo zabil. Mrtvého učně údajně znázorňuje malá hlava s ránou na čele nacházející se na stropě v severozápadní části budovy, na protější straně je prý hlava jeho vraha.

Vzájemně propletení hadi zdobící spodní část sloupu jsou symbolem satana a jejich autor se pravděpodobně inspiroval norskou mytologií.
O Rosslyn Chapel bylo v nedávné době napsáno mnoho děl. Zabývají se její spojitostí se zednářským hnutím, turínským plátnem, pravým evangeliem a návštěvou mimozemšťanů v Midlothianu.
Tady je podle legendy ukryt svatý grál - pohár, který použil Ježíš při poslední večeři, a později do něj byla zachycena jeho krev. Podle legendy templáři v 15. století odvezli ze Šalamounova chrámu poklad včetně grálu a nejprve ho ukrývali ve Francii, pak v Anglii a poté ve Skotsku, kde získali azyl. A možná právě v kapli Rosslyn. Po vydání knihy „Šifra mistra Leonarda“ se tento polozapomenutý a zubem času notně nahlodaný kamenný klenot stal rázem turistickou atrakcí. Kapli založil roku 1446 Sir William St Clair, 11. baron z Rosslynu, jehož rodová linie se táhne hluboko do minulosti, až k normanským rytířům. V roce 1066 připlul William „slušňák“ St Clair do Anglie spolu s vojskem svého bratrance Viléma Dobyvatele. Po vítězství Normanů v bitvě u Hastingsu a jejich ovládnutí Anglie, mu byl udělen titul Baron z Rosslynu a tato rodová linie trvá až do dneška. Interiér i exteriér kaple je bohatě pokryt stovkami kamenných reliéfů, některé prý zobrazují kaktusy a kukuřici, což by dokazovalo návštěvu Ameriky některým ze St Clairů dávno před Kolumbem. A podle templářů i svobodných zednářů skrývají kamenné ornamenty tajný kód, jehož rozluštění nás dovede k ukrytým legendárním pokladům – Svatému Grálu a Arše úmluvy.

Nápis a logo na vstupence dokazuje, že Rosslyn Chapel patří do Historic Scotland, a že jsme měli jít zadarmo – měli jsme předplaceno !!!!

Materiály, ze kterých jsem čerpal, byly především průvodce SKOTSKO (JOTA),WIKIPEDIA, informace z NETu – ORBION,, dále české, slovenské a UK portály, které se mi podařilo vypátrat, útržkovitě z nabídek cestovních kanceláří, něco na místě z různých letáků a brožur získané na místě (většinou jsme museli překládat). Dalším zdrojem byly informační tabule, kde byl opět nutný překlad. Fotografie jsou vlastní,a scany.

Cestopis a fotoalbum doplňuje i video ze stejné oblasti:
http://www.youtube.com/watch?v=gnUNtgdfBKg

další cestopisy
Fotoalba
Komentáře
1
Řadit podle času | Řadit podle vláken vzestupně sestupně

Při vkládání příspěvku do diskuze jako neregistrovaný uživatel budete mít u vašeho příspěvku zobrazenu IP adresu

:-) :-( ;-) :-P :-D :-[ :-\ =-O :-* 8-) :-$ :-! O:-) :'( :-X :-)) :-| <3 <:-) :-S >:) (((H))) @};-- \o/ (((clap))) :-@
fany
05.06.2012 10:00 88.101.58.***
Skotsko 

Hezké cestování...

  • Anonym (3)
  • Anonym (3)
Zpět na všechny diskuze